Posłuchaj tego podcastu na Spreakerze

>> Pobierz w formacie mp3 <<

Bez skupienia nie jesteś w stanie osiągnąć niczego. Cała twoja energia się rozproszy i stracisz tylko czas, bez osiągnięcia żadnych rezultatów. W związku z tym skupienie jest kluczowe, jeśli chcesz świadomie budować swoje życie. Jak osiągnąć taki stan skupienia? O tym w tym odcinku.

Zapraszam,
Marcin

 

Wolisz czytać niż słuchać? Oto transkrypcja tego odcinka dla Ciebie:

Bez skupienia nie jesteś w stanie osiągnąć niczego. Cała twoja energia się rozproszy i stracisz tylko czas, bez osiągnięcia żadnych rezultatów. W związku z tym skupienie jest kluczowe, jeśli chcesz świadomie budować swoje życie. Jak osiągnąć taki stan skupienia?

Każdy z nas pewnie wie, że brak skupienia może, mówiąc kolokwialnie, rozwalić nasz cały dzień.

Co innego wiedzieć, co innego sprawdzić. Idąc tym tokiem myślenia zrobiłem eksperyment. Poświęciłem jeden dzień, by działać całkowicie bez planu i priorytetów. Robiłem akurat to, co w danej chwili przyszło mi do głowy.

Chciałem też sprawdzić, czy dam radę w ten sposób odpoczywać. Na początku wszystko mi się podobało. Rano obejrzałem filmik na YouTubie, potem zacząłem szukać informacji i kontynuować swoją myśl, która się nagle pojawiła. Potem coś innego wpadło mi do głowy i porzuciłem poprzednie zajęcie. Tak wyglądał cały poranek. Kiedy wieczorem usiadłem do podsumowań, stwierdziłem, że zmarnowałem cały dzień i zupełnie nic nie zrobiłem.

To było frustrujące, ale najgorsze było to, że taki luźniejszy dzień wcale nie przyniósł relaksu. W moim przypadku nawet zaplanowanie chwili dla siebie daje większe efekty.

Taka szarpanina powodowała, że byłem zdezorientowany. Kiedy czytałem książkę, po 10 minutach pojawiła się nowa myśl. Wszedłem na stronę internetową, przeczytałem o tym, co mnie zainteresowało, a potem stwierdziłem, że powrót do książki nie ma już sensu.

Nie potrafiłem się skupić i zrelaksować, przez co zmarnowałem swój dzień. Nie wiem, czy można na sobie przeprowadzać eksperymenty, ale na mnie brak skupienia działa bardzo negatywnie.

To właśnie pokazuje jak ważne jest to, by osiągnąć swoje życiowe cele.

Mam kilka metod działania, które poprawiają moją koncentrację. Może Twój mózg jest skonstruowany inaczej i działa odwrotnie do mojego, ale muszę najpierw podjąć decyzję, że teraz następuje czas na pełne skupienie.

Świadomość odgrywa tutaj ważną rolę. Mam cztery ważne tematy do zrealizowania w ciągu dnia i nic więcej. Wiadomo, że mamy dużo więcej spraw do załatwienia, ale jeśli wszystkie są tak samo ważne, nie zrealizujesz żadnego zadania. Musisz określić priorytety. Ustalam sobie kolejność i jestem sfokusowany tylko na punkcie numer jeden dopóki nie będę mógł przy nim zaznaczyć „zrobione”.

Nawet jeśli coś innego próbuje odciągnąć moją uwagę, to nie zbaczam z obranej drogi.
Po pierwsze wyłączam telefon, bo jeśli przez moment nie będę dostępny, świat się nie zawali. Szczególnie rano, gdy mam najlepszą fazę skupienia. A połączenie zawsze mogę wykonać później.

Praca przy rozpraszaczach nie ma sensu. Kiedy wyłączę wszystkie dźwięki, nawet ekran daje w dół, by święcący się telefon nie wybił mnie z rytmu.

Wybieram też miejsce pracy, które sprzyja kreatywności. U mnie w biurze pracuje kilka osób i to dobre miejsce na burze mózgów, a nie wykonywanie zadań w skupieniu. Jeśli masz zatem możliwość, by zamknąć się w czterech ścianach, dodatkowo przyciemnić okna – zrób to.
Bardzo dobrze pracuje mi się w domu, gdy nikogo tam nie ma oraz w kawiarni. Dwie, trzy godziny w słuchawkach na uszach otwiera przede mną drzwi do efektywnego działania. Kiedy rozleniwiam się, od razu zmieniam miejsce pracy. Musi ono sprzyjać koncentracji.

Kiedy wykonasz choć jedno zadanie, daj sobie jakąś nagrodę. Oczywiście nie musi ona być wielka, wystarczy ciastko, 5 minut przerwy na swoje przyjemności, czy jak w moim przypadku – dodatkowa kawa. Aby nagroda nie trwała zbyt długo, muszę wyznaczyć na to określony czas. Kiedy pracowałem trzy godziny, mogę przeznaczyć kolejne 15 minut na głupoty. Po nich zabieram się za kolejne punkty na mojej liście.

Po wykonaniu całości planu, czyli 4 priorytetów, nie dorzucam sobie zadań. Na jednym z filmików szkoleniowych na YT usłyszałem, że nie wolno dokładać sobie kolejnych obowiązków, bo to daje wieczne poczucie niespełnienia.

My jako ludzie przedsiębiorczy, mający swoje cele, chcący się rozwijać, zawsze znajdziemy coś do robienia. Przez to zaniedbasz rodzinę, znajomych, pasję i odpoczynek. Co robię, gdy wszystko pójdzie gładko? Kończę dzień pracy, mam czas na siłownię, dla żony i dzieci. Spróbuj skorzystać w moich rad i dostrzeżesz różnicę, że w jednej jednostce czasu możesz wykonać dużo więcej, niż Ci się wydaje. A to wszystko dzięki skupieniu.