Posłuchaj tego podcastu na Spreakerze

>> Pobierz w formacie mp3 <<

W tym odcinku poznasz gotowy system planowania, dzięki któremu możesz zaplanować zarówno cele długoterminowe, jak też te z krótkim horyzontem czasowym.

System pozwoli Ci też rozbić dłuższe cele na konkretne działania każdego dnia.

Do tego poznasz narzędzia, które ułatwią Ci pracę i zdecydowanie zwiększą Twoją skuteczność.

Bierz i korzystaj, może wdrożysz coś z tego systemu do swojego życia.

Marcin

https://www.rememberthemilk.com/

 

Wolisz czytać niż słuchać? Oto transkrypcja tego odcinka dla Ciebie:

Chcesz zacząć planować swoje działania, jednak nie wiesz, jak to zrobić? Przedstawię Ci gotowy schemat, który od razu możesz wdrożyć w życie. Dzięki temu już nic nie zostanie pominięte i wszystko łatwiej będziesz mógł kontrolować.

Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie lub wykorzystasz narzędzie od A do Z. Zaręczam Ci, że ten system jest skuteczny, bo testowałem go na sobie wiele lat i robię to do dzisiaj.

Z czego się składa? Najważniejszym elementem jest rozbijanie dużych projektów i celi na małe rzeczy. Mam w głowie pewne tematy do zrealizowania, ambicje, do czegoś chcę dojść, za trzy lata, czasem pięć. Te plany nie mają rozpisanej strategii działania.

Gdy mówimy o planowaniu, jest ono dobre wtedy, gdy spiszemy cele na dany rok. Najlepszym okresem są wtedy Święta Bożego Narodzenia, gdzie mamy cale 365 dni przed sobą. Możemy usiąść i spokojnie przemyśleć, co chcemy osiągnąć w danym roku w każdej dziedzinie życia – w rozwoju osobistym, biznesie, w temacie zdrowia, w relacjach z innymi i rodziną, w swoich pasjach.

Wyznacz aspekty życia, zapisz, do czego dążysz. Dobrze, gdyby na Twojej kartce pojawiły się pierwsze liczby i okres, w którym chcesz dojść do danych celów.

I tak przechodzimy do planów kwartalnych. Weź kartkę z planami rocznymi i zobacz, co możesz z tej listy skreślić przez trzy najbliższe miesiące. Tak samo rozbijam kwartał na miesiąc i określam, co chcę zrobić w najbliższych 30 dniach.

Teraz możemy już ułożyć każdy tydzień działania, tak samo jak każdy dzień.

Kiedy zaburzy się mój plan, mocno się frustruję. Dlaczego? Zawsze staram się wyznaczać sobie 4 rzeczy do zrealizowania danego dnia. Nie 10 czy 15, a tylko 4. Gdybym wyznaczył sobie zadania ponad moje siły i możliwości czasowe, zobaczyłbym tylko 10 niezałatwionych spraw i sam biczowałbym się, że to był beznadziejny i bezproduktywny dzień. Zrobienie jednej rzeczy, która jest na przykład w planie miesięcznym, jest dużo bardziej istotne niż 10 małych. To one najbardziej przybliżają mnie co celów całorocznych.

Codziennie po skończonej pracy, czyli ok. 17, wyznaczam sobie plan działania na następny dzień.

Pomaga mi w tym aplikacja Remember The Milk. Dlaczego akurat ona? Bo tam można wpisać tylko 4 priorytety. Nie mogę sobie napakować multum rzeczy, to ogranicza dane działania. Wystarczy dołożyć do tego kalendarz, który zweryfikuje konkretne, godzinowe spotkania czy telekonferencje i jesteśmy gotowi.

Podsumowując – z rocznych planów wynikają plany kwartalne, dalej miesięczne, tygodniowe i codzienne.
Kiedy ustalamy harmonogram dnia, nie możesz zapominać, by były to tylko 4 rzeczy.

Bardzo proszę o feedback, czy podoba Ci się mój system i czy będziesz wdrażał go u siebie. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało pisz, na pewno na wszystko odpowiem.

Dziękuję, za uwagę i do zobaczenia już wkrótce,
Marcin Kądziołka