Posłuchaj tego podcastu na Spreakerze

>> Pobierz w formacie mp3 <<

Praktyczne sposoby na to, by zdobywać wiedzę w szybszy i bardziej efektywny sposób, a tym samym jak zaoszczędzić mnóstwo czasu na robienie rzeczy miłych i przyjemnych 🙂

Zapraszam do wysłuchania,
Marcin

Wolisz czytać niż słuchać? Oto transkrypcja tego odcinka dla Ciebie:

Każdy z nas chciałby mieć dużą wiedzę, szybko się uczyć, ale nie poświęcać na to zbyt wiele czasu. Jak zatem przyswajać informacje w bardziej efektywny sposób niż do tej pory? O tym dzisiejszy odcinek.

Mamy kilka aspektów nauki – można iść na szkolenie i w ten sposób czerpać wiedzę lub uczyć się samemu. Ja poruszę ten drugi temat i od razu zaznaczę, że będzie on bardziej techniczny niż poprzednie odcinki.

Nauka w samotności dzieli się na: czytanie, słuchanie i oglądanie. W każdej z tych kategorii można coś usprawnić i dzięki temu proces nauki będzie sprawniejszy i szybszy.

Uważam, że warto zainwestować w kurs szybkiego czytania, który pomoże Ci w przyswajaniu wiedzy. Mamy też książkę w „Złotych Myślach”, która usprawni ten proces – serdecznie Ci ją polecam.

Ja sam byłem na kursie u Marcina Matuszewskiego, który niestety już zrezygnował z tego zajęcia, ale poszukaj w Internecie innego trenera, który na pewno rozwinie Twoje umiejętności. Jeśli poświęcisz pieniądze na tego typu trening, ta inwestycja zwróci Ci się za każdym razem, kiedy weźmiesz książkę do ręki. Jeśli czerpiesz wiedzę z publikacji, nie ma lepszej metody na zaoszczędzenie czasu. Pamiętaj, że jego kupić nie możesz.

Nawet jeśli nie trenujesz tego non stop i świadomie nie korzystasz już ze znanych technik, z własnego doświadczenia wiem, że ta nauka nie poszła w las. To zostaje i teraz czytam kilka razy szybciej niż przed kursem. Nie jest to tempo błyskawiczne jak na początku, ale widać różnicę i można korzystać z tego przez całe życie.

Teraz przejdźmy do słuchania. Żyjemy w XXI wieku, dzięki czemu mamy dostęp do podcastów. Można ich słuchać dosłownie wszędzie, co jest bardzo wygodne i powoduje, iż każda luka, na przykład dojazd do pracy, może zostać wypełniona. Jeśli masz dobrą aplikacje, ja używam Podcast Addict, masz możliwość żonglowania tempem wypowiedzi. Pobaw się i być może nie musisz słychać swojego ulubionego treningu online w wersji 1:1, a zwiększyć prędkość odtwarzania. Aplikacja zapamiętuje ustawienia dla danego podcastu, dzięki czemu nie musisz zmieniać ich ręcznie za każdym razem. Jest to ułatwienie dla osób, które słuchają wielu różnych trenerów lub wielu języków. Zazwyczaj słucham audio 1:5 lub 1:6, ale jest to sprawa indywidualna i uzależniona od osoby mówiącej. Gdy ktoś mówi szybko to nie można przyśpieszyć podcastu zbyt mocno, bo nie będzie to zrozumiałe.

Pomyśl – jeśli dasz radę przyśpieszyć 10 minutową audycję dwukrotnie, oszczędzasz pięć minut. Kiedy mamy do czynienia z dłuższą formą, Twój czas do wykorzystania na przyjemności się zwiększa. Słuchając często jednej osoby, na przykład mnie, aplikacja powoduje, iż możesz dwa razy szybciej przyswoić Ci przekazywaną przeze mnie wiedzę. To samo można robić z plikami na telefonie, czy komputerze. Gdy chcę odsłuchać video lub audio dwa razy szybciej, pomaga mi w tym aplikacja VLC. Jeśli robię korektę „3% lepszy”, by wyłapać, co powiedziałem nie tak lub czy wszystko na pewno jest w porządku, wtedy słucham 2,5 razy szybciej. W końcu swój głos znam i wiem, co mówiłem chwilę wcześniej.

Przechodząc do video, je też możesz przyśpieszyć w prosty sposób. Można to zrobić zarówno w aplikacji, jak i na komputerze. To już zależy od Ciebie i narzędzia, z jakiego korzystasz. Oglądając film, bez sensu byłoby oglądać go w ekspresowym tempie, bo robisz to dla przyjemności. Jeśli jednak uczysz się za pomocą filmików, można to robić efektywniej.

Na YouTube także możesz ustawić szybkość odtwarzania video w prawym, górnym rogu. Mam również zainstalowaną wtyczkę do każdej przeglądarki, która pozwala mi regulować szybkość odtwarzania filmików oraz audio.

To bardzo pomocne, jeśli strona nie daje Ci wyboru. Na przykład na Facebooku nie ma takiej opcji, a plugin sprawia, iż można przyśpieszyć odtwarzane filmiki. Jeśli był jakiś live i zostaje on na tablicy osoby, którą obserwujesz, teraz możesz obejrzeć go ponownie jak zwykłe video. I właśnie tutaj pomocna jest wtyczka, dzięki czemu zrobisz to dwa razy szybciej.

W przypadku książek musisz swoje umiejętności ćwiczyć i być coraz lepszym, jednak w pozostałych przypadkach możesz wykorzystać dobrodziejstwa, jakie daje Ci Internet, komputer i aplikacje. Teraz jeśli poświęcisz godzinę na naukę, będziesz mógł przyswoić dwa razy więcej wiedzy. To kolejny krok do bycia 3 % lepszym każdego tygodnia. Już teraz zapraszam na kolejny odcinek – trzymaj się i powodzenia!