Posłuchaj tego podcastu na Spreakerze

>> Pobierz w formacie mp3 <<

Jak lepiej myśleć, jak być bardziej kreatywnym, dobrze zapamiętywać informacje i szybko je sobie przypominać? Najlepiej przy pomocy map myśli!

W tym odcinku podcastu przedstawiam temat w teorii i praktyce, czyli oprócz korzyści ze stosowania map myśli opowiem Ci także o konkretnych narzędziach, dzięki którym będziesz mógł tworzyć swoje własne mapy myśli.

O tym mówiłem w tym odcinku:

Wolisz czytać niż słuchać? Oto transkrypcja tego odcinka dla Ciebie:

Jak lepiej myśleć, jak być bardziej kreatywnym, dobrze zapamiętywać informacje i szybko je sobie przypominać? Najlepiej przy pomocy map myśli!

Skąd się wziął ten temat i na czym on polega? To twór naszych myśli, które powstały w naszej głowie i za pomocą obrazków, tekstów i kolorów są przekładane na komputer lub papier. Jeśli ktoś nie wie, jak to wygląda w praktyce, to na środku kartki A4 wpisujesz główną myśl, a później robisz jej kolejne, coraz to bardziej szczegółowe odłamy. Wygląda to jak pajączek lub ośmiornica, która pomaga coraz głębiej zaglądnąć do naszych myśli i rozłożyć je na czynniki pierwsze.

Do czego możemy to wykorzystać? Nie trzeba notować wszystkiego od punktu A do Z. Otóż myślimy w sposób obrazowy, kolorami, zapamiętujemy gesty i mimikę, a nie równanie matematyczne.

Jeśli chcemy zapamiętywać i szybko przypominać sobie informacje, to łatwiej jest obraz przekuć na kolejny obraz, niż stworzyć z tego słowo pisane, czy mówione. Późniejszy schemat “od ogółu do szczegółu”, nie będzie stanowił dla nas problemów. Przy mapie myśli jesteśmy w stanie szybko sobie przypomnieć, co notowaliśmy w danej sprawie. Najważniejsze rzeczy mogą być zaznaczone na czerwono, nasze zadania na niebiesko i w ten sposób powstaje nasz prywatny system.

Mapa myśli jest przydatna, kiedy chcemy myśleć kreatywnie, syntetycznie, wyciągać wnioski i je analizować.

W przypadku robienia notatek podczas szkolenia, kiedy prowadzący dyktuje punkty do zapisania, nie odbiegamy od jego zaleceń, ale resztę wiedzy możemy tworzyć w sposób obrazkowy, by później w kilka sekund przypomnieć sobie interesujące nas zdanie.

Możesz wpisać w Google “mapa myśli” i w grafice zobaczyć, jak należy ją tworzyć. Ja najczęściej robię je na komputerze, ale w przypadku tradycyjnego przelania myśli na papier, powstaje połączenie między tym, co chcielibyście przelać na kartkę, a tym, co w tym momencie robi nasza ręka i ciało. Stosunek emocjonalny jest zatem dużo większy.

Wiemy już, do czego to służy, jak to robić, ale ważne są jeszcze narzędzia. Dla mnie najważniejszą aplikacją jest XMind. Jest dostępna na Maca, Linuxa, Windowsa, więc nie ma żadnych ograniczeń. Mnie najbardziej podoba się to, że istnieje możliwość rozwijania i zwijania każdej mapy. Nawet jeśli jest rozbudowana i skomplikowana, to łatwo przechodzimy do szczegółów. Nie robi nam chaosu w głowie i na ekranie komputera.

XMind nigdy mnie nie zawiódł, ciągle się rozwija i pozostaje darmowym programem.

W naszym wydawnictwie Złote Myśli mamy kilka książek napisanych na ten temat. „Mapologia” Katarzyny Szafranowskiej to pozycja godna polecenia, pokazująca wszystkie aspekty mapy myśli. Brian Mayne napisał fenomenalną książkę „Mapowanie celów”, gdzie rozwija całą koncepcje, podkreśla idee notowania oraz sposób, w jaki spisujemy myśli dla prawej i lewej półkuli mózgu. Dużo lepsze efekty daje więc rozgraniczenie i podzielenie sposobów notowania.

Dla osób, które nie bardzo wiedzą, jak podejść do tematu i dopiero rozpoczynają przygodę z mapowaniem, znajdą u nas darmowy ebook niestety nieżyjącego już Marcina Kijaka „Kurs tworzenia map myśli”. Jego już nie ma z nami, ale pozostawił po sobie coś, co teraz będzie służyło i pomagało wielu osobom. Serdecznie polecam zagłębienie się w temacie, bo mapy myśli mają wiele zalet, rozwijając naszą kreatywność.